Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobří Kohouti se vracejí

3. 2. 2009

Americká armáda zachraňuje své vojáky ze zajetí a Harry Redknapp zachraňuje bývalé hráče Tottenhamu z jejich nových angažmá  :-)

 

Začněme ale pěkně popořadě a vraťme se v čase o půl roku zpět, kdy byl lodivodem londýnského týmu Španěl Ramos, který se zbavil oddaných a poctivě pracujících hráčů jako byli Teemu Tainio, Pascal Chimbonda nebo Steed Malbranque. Tyto odchody byly vykompenzovány příchody talentovaných hráčů v podobě Luky Modriče, Davida Bentleye a Vedrana Čorluky. Takže fanoušci týmu ze severního Londýna mohli tyto přestupy jakž takž přijmout, ale smrtící ranou se pak stal odchod tří klíčových útočníků. Štírek Jermain Defoe proměnil své hostování v Portsmouthu, který v té době vedl právě Redknapp, v trvalý přestup. Technicky skvěle vybavený Bulhar-Dimitar Berbatov přestoupil po velikých tahanicích do vysněného Manchesteru United a zřejmě největší šok pak byl přestup, tahouna týmu, Robbieho Keana do Liverpoolu, kde se měl stát útočným parťákem španělské hvězdy z města Beatles-Fernanda Torrese. 

 

I přes tyto odchody měl Tottenham velice vysoké ambice, které se ale nedařilo naplnit. Velkou vinu na tom nesl samotný manažer Ramos, když nešetrně míchal se sestavou a například za nepříznivého stavu střídal útočníka za útočníka a nechtěl tak upustit od taktiky na jeden útočný hrot, i když jeho mužstvo prohrávalo.

 

Vedení ,,Kohoutů“ nemělo s Ramosem příliš velikou trpělivost a tak si Španěl musel po sérii nepřesvědčivých výsledků zabalit kufry. Volné místo na lavičce přijal anglický manažer Harry Redknapp, který tým na krátkou dobu vytáhl ze sestupových vod.

 

Redknapp si zřejmě za svůj cíl v prvním přestupovém období v pozici manažera Tottenhamu dal napravit chyby předešlého trenéra a tak vyřešil problém s nedostatkem útočníků tím, že vykoupil z Portsmouthu Jermaina Defoe prakticky za dvojnásobnou cenu, než za kterou hráče sám před půl rokem kupoval. Útok Tottenhamu, který se před tímto příchodem skládal pouze z nefungujícího dua Darren Bent a Roman Pavljučenko, tak dostal nový vítr do plachet a přibyly nové možnosti, jak útočníky kombinovat.

 

Aby toho nebylo málo, tak se populární Harry rozhodl, že z angažmá v Sunderlandu vysvobodí beka Chimbondu, který přišel na Stadion světla v balíku hráčů z Tottenhamu (Malbranque, Tainio a právě Chimbonda), ale po rozporech s trenérem Royem Keanem se nedokázal trvale prosadit do základní sestavy. Příchodem francouzského beka vyvstává otázka jestli bude na právě straně obrany hrát právě on, nebo spolehlivý Vedran Čorluka, který podával celý půlrok velice solidní výkony. Na druhou stranu se Chimbondovým příchodem může vyřešit otázka často zraněného kapitána Ledleyeho Kinga, protože právě Čorluka je schopný podávat výborné výkony i na postu stopera.

 

A do třetice všeho dobrého se v poslední den přestupního termínu vrátil Robbie Kean, jehož mise v Liverpoolu skončila naprostým fiaskem. Manažer ,,Reds“ Rafa Benitéz tehdy vysázel za Robbieho na stůl částku přesahující 20 milionů liber, aby s ikonou ,,Spurs“ velice nešetrně pracoval, když nutil velikého bojovníka hrát mimo jeho post a když už to vypadalo, že se populární Keano dostává do formy, tak ho Benítez nechával vysedávat na lavičce. Takhle se přece s vytouženou posilou nezachází. Robbie se tak po půlroce nepřesvědčivých výkonů vrací tam, kde se mu vždycky dařilo-domů na White hart Line. Podle důvěryhodných zdrojů se přestupová částka pohybuje okolo 12 milionů liber. Takže Tottenham zůstal v Keanově otázce stále v plusových číslech.

 

Nezasvěcenému pozorovateli může tento fakt vykupování hráčů, které tým před půlrokem prodal, připadat směšný, ale v současné době je to nejrozumnější řešení a napravování chyb, které udělalo minulé vedení. Útok potřeboval nutně oživit, což se v podobě Defoea povedlo, jenže hráč se nedávno na tréninku zranil a bude možná až dva měsíce mimo hru a po kom jiném měl Redknapp v boji o záchranu sáhnout, než po hráči, který Tottenham táhl několik let a pro svého nového zaměstnavatele zřejmě ztratil cenu?

 

Osobně jsem Keanovi přestup nikdy nevyčítal. Chtěl si zkusit zahrát si za větší klub, kterému navíc podle vlastních slov od dětství fandil. Nyní se pokorně vrací a na jeho straně stojí výhoda, že si přestup do Liverpoolu nesnažil nějak hlasitě vytrucovat a na rozdíl od Berbatova provedl svojí ,,zradu“ v tichosti. Navíc Kean byl vždy miláčkem diváků a pevně věřím tomu, že pokud naváže na své předešlé výkony v bílém dresu, tak se jím opět brzy stane.

 

Kromě zmiňovaných staronových posil se soupiska Tottenhamu rozšířila o italského brankáře Carla Cudicino, který byl věrnou oporou konkurence z Londýna-Chelsea, kde poctivě kryl záda české hvězdě Petru Čechovi. Jedná se o velice věrného hráče, který kdysi patřil mezi nejlepší brankáře Premier League a kterému nevadilo usednout po příchodu českého gólmana na lavičku náhradníků, kde skromně seděl několik let, i když jeho kvality byly možná srovnatelné s těmi Čechovými a při zranění jedničky Chelsea dokázal svého konkurenta mezi třemi tyčemi vždy skvěle zastoupit. Od Chelsea je velice sympatické, že svého brankáře odměnila za jeho věrnost tak, že ho pustila do Tottenhamu zadarmo, aby měl Carlo ,,na stará kolena“ větší příležitost si zachytat, protože jednička Tottenhamu se momentálně trápí se zraněním a občasnými výpadky formy. 

 

Další novou akvizicí se stal Hondurasan-Wilson Palacios, jehož příchod, navíc za vysokou částku 14 milionů liber, opravdu nechápu. Palacios je skvělý defenzivní záložník, ale na jeho post má Tottenham tři výborné hráče v podobě Didiera Zokory, Toma Huddlestonea a Jermaina Jenase. Tento přestup osobně hodnotím jako hloupé vyhození peněz, které se podle mého měly spíše investovat do nákupu hráče na levý kraj zálohy, ale moc rád bych se mýlil a doufám, že mě Palacios brzy přesvědčí, že jeho koupě nebyla zbytečná.   

Vitason